2015’e Merhaba

Merhaba sevgili Cinsomedya okurları , cinsiyetçilikten uzak olmasını dilediğimiz fakat var olan bütün cinsiyetçilik biçimleriyle mücadele etmeye hazır bir şekilde uyandık biz yeni yıl sabahına. Ve yanılmadık.

Oyuncu Barış Atay’ın şu mesajına bir bakın:

10877917_10152919257107207_451348895_n

Mücadele bizi kadın bedeni üzerinde konuşabilmeyi kendisine hak gören bir bakan ve bedenini dini inancı gereği örtmüş bir anneyi fotoğraf karesinde bulamayan oyuncu ile karşı karşıya bıraktı. İslamofobik haber karesi yorumu, bu yoruma sebep olan Bakan Müezzinoğlunun “Anneler annelik dışında bir kariyer benimsememelidir.” açıklamasından ne daha makul, ne daha kabul edilebilir. O kadının yüzü kameraya dönük, saçında kırmızı kurdele olsaydı dahi anneyi bulup kadını bulamayacak olan cinsiyetçi bir dünyada yaşarken, kendisine söz düşmeyen erkekleri kadının bedeni ile ilgili bütün yorumlardan dışarı davet ediyoruz.

Erkekler olarak bu sene ya kadın mücadelesine omuz veriniz ya da sesinizi kesip gölge etmeyiniz. Başka ihsan istemiyoruz.

12

İster örtünmeyi, isterse çocuk sahibi olmamayı seçsin, hepsinin kadınların seçimi olduğunu vurgulayan bu güzelim afişler Carol Rossetti’ye ait. Diğer işlerine buradan göz atabilirsiniz: http://www.carolrossetti.com.br/

1 Yorum

  • Angela dedi ki:

    İslamofobiyle ilgili sorununuzu anlıyor ve size katılıyorum ancak o fotoğrafa beni de rahatsız etmişti ilk gördüğümde. Bir bebeğin doğumu haber yapılıyor ve bebeği doğuran kişi -annesi- fotoğraf karesinin en uzak köşesinde, baştan aşağı siyah bir örtünün içinde, gözleri bile gözükmeden duruyor; bebek ise babanın kucağında. Bu ne çağrıştırıyor size? Özgür, rahat, baskı altında olmayan, hayatını istediği şekilde yaşayan ve anne olmuş bir kadını mı? Yoksa tam tersini mi?

    Bu özünde o çiftle ilgili değil, genel olarak tüm sistemle ilgili bir sıkıntı. O kadın inancı gereği örtünüyor olabilir ama bunun böyle bir çarşafla, kendine ait hiçbir yeri gözükmeden mi olması gerekir? Kadınların fotoğraflarda gözükmemesi ile ilgili benim bilmediğim dini bir kural mı var? Dinle böyle bir ilişkisi olmayan bir kadın o fotoğrafa çıkmaktan çekinir miydi? -ki burada kadın kendi isteği ile mi o durumda yoksa eşinin “sen gözükme” gibi bir baskısı mı var bilemiyoruz, hatta en başından o şekilde örtünmek aleni ya da gizli baskılar olmaksızın onun tercihi miydi onu bile bilmiyoruz-. Fotoğrafın üstüne yazılan yorum biraz düşüncesizce olabilir ama bu kadına karşı olan baskının bir türünü, İslamofobiyi bahane ederek görmezden gelmenizi gerekçelendiremez. Bence önceliklerinizi gözden geçirmelisiniz; sitenizin adı “cinsiyetçi medya takibi”, “islamofobik” değil…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir