“Abi Baldırlara Doğru Buzu İyice Yay, Daha Çok Tıklanırız!”

Habercilik nedir? Haberi veya bilgi kaynağını insanlara sunmak mı? Belki, ama artık görünen o ki habercilik için bundan fazlası gerekiyor. Özellikle de Milliyet Tarzı Habercilik için.

Hani şu zamanında “eğer bir insan köpeği ısırırsa bu haberdir” diye dolaşan bir söz vardı ya, işte o söz Milliyet için biraz değişmiş. Artık Milliyet için “eğer bir kadın köpeği ısırırken frikik veriyorsa, göğüsleri veya iki bacağının arası gözüküyorsa işte bu off ne biçim haberdir” durumu söz konusu. Taktik basit. Hemen köpeği ısıran kadın fotoğrafı bulunur, kadının belirli yerleri buzlanır ve internet sitesinin ziyaretçilerine sunulur bu haber. Başlıkta hazır “Köpeği Isırırken Kendini Kaybetti!”. Elbette amaç haberden ziyade “tıklanmak”. Haberi ne kadar cinsiyetçi bir dille sunarsa o kadar tıklandığını fark edenler için hele ne güzel bir nimettir kadının orasının burasının buzlandığı fotoğraflar.

Misal, 13 Nisan 2015 tarihinde Milliyet websitesinde yer alan bir haber. Haberin başlığı: “Güzel sunucu sokağın ortasında olay oldu” (haber şurada). Haberin sunuş şekli fotoğrafta özetlenmiş. Yolun ortasında çömelmiş bir sunucu, iki bacağının arası buzlanmış. Adeta kadının iç çamaşırı gözükmüşçesine, delicesine buzlanmış. Niye? Çünkü bacak arası, hem de kadının.

Haberin içeriği sıradan. Bir taraftar maç öncesi röportajlar sırasında kadın sunucu önünde diz çöküp evlenme teklif ediyor – ortada don da yok, bacak arası da yok, üzülme Milliyet google görseller var – ve kadın gülüyor. Bu haberin görseli için bu anı yansıtan bir fotoğraf kullanılabilecekken bambaşka bir fotoğraf üzerinde oynanılarak kullanılıyor. Hem de ne oynama.

buz

Önce internetten kadına ait bir fotoğraf bulunuyor. Sonra bu fotoğraf buzlanıyor. Ama öyle böyle bir buzlama değil. Kadının iki bacağının arası, adeta oradan kadının iç çamaşırı gözükmüşçesine buzlanıyor. Algı basit: Ziyaretçi! Burayı tıklarsan kadının donunu görebilirsin!

Görseli seçip buzlayanlar eminim çok cin fikirli olduklarını zannediyorlardır. Bravo gençler, bugün de bir kadının donundan, sutyeninden, yırtmacından, memesinden, frikiğinden hatta olmayan frikiğinden ekmek yediniz. Afiyet olsun size gençler. “Ne yapalım ekmek parası” değil, “ ne yapalım sistem böyle” değil; kadın vücudundan para kazanmak size olağan görünüyor çünkü cinsiyetçisiniz. Ama kadının bacaklarının arasını buzlayacağınıza, şu berbat zihniyetinizi buzlarsanız daha çekici olursunuz. Daha çok tıklanırsınız. Bence deneyin, habercilik alanına en azından frikik, meme, don, vb. dışında bir katkınız olmuş olur.

Erdal BAYRAKTAR

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir