Arcayürek’ler, “kıçlar” ve “başlar”

İslamofobik erkekleri yazmaktan biz yorulduk kendileri yorulmadı.
Cumhuriyet gazetesinin yılmaz vatan bekçisi Cüneyt Arcayürek, bu haftaki yazısında geçtiğimiz hafta içinde polis tarafından Okmeydanı’nda öldürülen Uğur Kurt’un cinayeti üzerinden hükümete yüklenirken araya bir de şunu sıkıştırmış:
“Oysa [Başbakan] etrafına bir baksa… Sayesinde birden aşırı lüks içinde yaşayan öyle çok gruplar ve pahalı marka satan dükkânlardan çıkmayan, başı örtülü kıçları dar elbiseleri içinde kıvrak öyle Müslüman kızlar görecek ki…”
Arcayürek tabii ki Başbakan’ı eleştirmiyor burada. İçinde bir sebepten kalmış bir takım İslamofobik ve cinsiyetçi fikirleri kusuyor sadece. Bu türden ahkam kesmelerin cinsiyetçilikle ilişkisi nedir nerededir diye merak eden var ise şu ve şu yazılarımıza bakabilirler.  Bu yüzden yazıyı fazla uzatmadan sadece şunu belirtmekle yetinelim:Centilmen bir salon beyefendisi olan Arcayürek başörtülü genç kadınları betimlerken kullandığı “kıçları dar elbiseler içinde kıvrak” sözünü başörtülü olmayan kadınlar için ediyor mu? Modernist terbiyesi buna izin veriyor mu? “Kıç”, “g*t”, “popo”, “meme”, “kuku”, “pipi” sayıklamalarını herhangi bir kadına karşı bu kadar rahat söyleyebiliyor mu? Tabii ki söyleyemiyor. Haftasonu gezmelerine çıktığında yanından geçen kadınlara “Hanımefendi kıçınıza elbise çok dar gelmiş, benden söylemesi” diyebiliyor mu? Tabii ki diyemiyor.Peki bu sözleri başörtülü kadınlar için sarfetmenin kabul edilebilir bir şey olduğuna dair cüreti nereden buluyor?  Çünkü mankafa bir İslamofob da ondan. Bu yüzden bazı kadınlara karşı “çağdaş medeniyet seviyesini hazmetmiş bir centilmen”, bazı kadınlara da ağzını bozacak kadar cinsiyetçi olmakta hiçbir beis görmüyor.Arcayürek’in sabuklamalarını spota taşımasını bilip altına da “…Başbakanı’ı eleştirdi” yazan T24’e de 10 üzerinden 11 cinsiyetçilik puanı!Aklı sıra sansasyon…  geçiniz arkadaşım… geçiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir