Cinsel Açıdan Aydınlanmış R&B Şarkısı

sexually-enlightened-rb-song

“Give it to me baby!”
“I will give it to you boy.”
“I will take it like a pro!”

Çoğu şarkı sözünde duyarız bu ifadeleri. Genelde sevişme iması verilen cümlelerdir bunlar. Ver bana, vereceğim sana, alacağım, iyi muamele yapacağım sana falan. Peki nedir bu “verilecek” olan şey? Sevişmek işteş bir fiil değil midir oysa ki?

Erkeklerin çoğunun maalesef haberdar olmadığı, yatakta partnerine karşı bilinçli ya da bilinçsizce yaptığı hataları ve yapmaması gerekenleri gayet eğlenceli bir yolla anlatan ve cinsel içerikli R&B şarkıları abartılı bilinçliliği ile ti’ye alan bu video gerçekten hem komik hem eğitici.

Erkek arkadaşlarınıza, sevgililerinize, bilinçlenmesini istediğiniz her erkeğe izletmeniz gereken türden.

Buyrun, karşınızda “Cinsel Olarak Aydınlanmış R&B Şarkısı”.

Videoda geçen terimsel ifadeler için dipnot:

* Slut Shaming: “Orospfobi” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu kavram apayrı bir yazı konusu. Seksi giyinen, makyaj yapan, cinselliğini istediği gibi yaşayan ve vücudu üzerinde istediği kararı veren kadınları “orospu” veya daha farklı ifadelerle cinsel açıdan aşağılama, yargılama ve kötü hissettirme davranışlarına denir.

*Mansplain: “Açüklama” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu kavram da bir tartışmada sırf erkek olduğu için haklı olduğuna inanan ve bir durum, olay üzerinde mantıksızca bile olsa kendine %100 güven ile fikirlerini belirten, her konuda bir erkek olarak fikri olduğuna daha kötüsü bu fikrin tartışmasız doğru olduğuna inanan erkek davranışıdır. “Açüklama” yapan erkek dinlemez, sadece neden haklı olduğunu izah eder. 

1 Yorum

 • Anonymus dedi ki:

  Sanat, sadece olanın yansımasıdır.

  Yanlış olduğunu düşüncelerin/davranışların hiç biri bu tarz şarkı sözleri olduğu için ortaya çıkmamış/yapılmamıştır. Bu tarz düşünceler/davranışlar olduğu/yapıldığı için şarkı sözleri bu şekildedir. Dünyada mantıklı/faydalı şeyler yapılsaydı, şarkı sözlerinden mantıklı/faydalı olmasını bekleyebilirdiniz fakat mantıksız/faydasız şeyler de olurken tüm şarkıların mantıklı/faydalı olmasını bekleyemezsiniz.

  Anladığım kadarıyla, “tamam, var böyle kötü şeyler ama bu şarkı sözünü yazan insanlar da bunlara çanak tutmasın, özendirmesin” istiyorsunuz. Amacınız güzel tabi ki fakat yanlış yere hedef alıyorsunuz.

  Dünyayı düzeltin, şarkı sözleri de düzelsin. Yoksa açıkta kalmış ekmek bayatlar ve siz bundan ekmeği sorumlu tutarsınız.

  Saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir