CİNSOMEDYA 2 YAŞINDA!

Merhaba !

 
2 Yılı devirdik birlikte. Dünyadaki tüm kadınlar için özel değil eşit bir dünya için başımız yukarıda, ellerimiz sımsıkı kenetli kutlu bir yıl diliyorum tüm kadınlara. Her zamanki dileğimizi tekrarlayarak öldürülmediğimiz, tecavüz edilmediğimiz günler görelim diyoruz.

 
Ve bir araya gelişimizin ikinci yıldönümümüzün arifesinde biraz özet olsa bile birlikte neler yaptığımızı hatırlamak istedim.

 
Geçtiğimiz 2 yıla bakınca çok fazla içerik üretemesek bile çok fazla şeye kafayı taktığımızı ve bunları birlikte ifşa ederek değiştirmeye çalıştığımızı görüyorum. Bu yüzden umudum hiç bitmeyecek. Başka bir dünya, başka bir medya, başka bir toplum mümkün çünkü.

 
Bugüne kadar bir çok toplantıya katıldık. Bunlardan ilki bir siyasi partinin Kadın Konferansıydı. 2014 yılında sloganı “Cinsiyetçi dünyaya karşı özgürlükçü fikirler” idi. Bu toplantıda çiçeği burnumuzda bir blogduk. İlk yazılarımızdan “Çizgi filmlerdeki cinsiyetçilik” üzerine konuştuk.

kadinkonferansiist3

Akabinde aldığımız güzel tepkiler ile birlikte bir internet sitesine evrildik. Yaptığımız işten zevk alıyorduk. Çünkü dost meclislerinde oturup kafa kafaya verdiğimizde canımızı sıkan şeylere karşı bir baş kaldırı biçimi keşfetmiştik. Ve bunun tüm öz kaynağı biz ve okurlarımızdık. Sokakta olduğunuz zaman sadece sizinle aynı konjuktüre düşen insanlara ulaşmak gibi bir sorun olabiliyor ama blogda bu nerdeyse hiç olmadı. Çünkü insan olarak hepimizi rahatsız ediyordu, medya sektörünün elinde tuttuğu büyük imkan.
Röportajlar yaptık. Marksist.org: http://arsiv.marksist.org/dosyalar/14845-medyanin-ensesindeler-cinsiyetcilik-agacta-yetisen-bir-sey-degil
Azbilmişözneler: http://www.azbilmisozneler.com/2014/12/cinsomedya-roportaj-cinsiyetcilik-ckar.html
Temmuz 2014 geldiğinde dünya kupası başladı. Ve hep gözümüzün önünde olan futboldaki cinsiyetçilik de bizi sinir etti. İlk etapta her alana yetişemeyeceğimizi düşündüğümüz için sosyal medyaya hiç bulaşmayalım demiştik ve fakat o gün durduramadık kendimizi. Brezilya –Almanya maçının farklı sonucu üzerine yapılan sosyal medya yorumları üzerine yazdık. Bu yorumlar farklı biten bir galibiyeti tecavüzle özdeşleşmeye kadar vardırdığı için öfkemiz büyüktü. Aslında bu kadar yaygınlaşacağını tahmin etmiyorduk. Gece yarısı konan yazı ertesi akşam sitemizin çökmesine neden olmuştu. Bu esnada sevgili KAOSGL.com yazımızı yayınlayarak bizim kitlelere ilk takdimimizi yaptı diyebiliriz.

 
Bu arada sosyal medyaya kayıtsız kalamayacağımızı anladığımızda ekşi sözlük içindeki cinsiyetçilikleri ifşa eden bir twitter hesabıyla tanıştık. Sevgili Meryem de ekibimize katıldığında çok daha güçlü olarak yolumuza devam ettik.

 
Bu yazıdan sonra bu günlerde karartılan yine en büyük ve ilk destekçilerimizden İMCTV’den Suncem KOÇER sunumlu MEDYA ATLASI programına katılmamız için davet aldık. Oldukça heyecanlıydık. Kendimizi anlatma imkanımız olmuştu ve ilk TV deneyimimiz olduğu için yerimizde duramıyorduk. Medyayla medya aracılığı ile baş etmek ve bunu farkındalığı çok yüksek güzel insan Suncem Koçer’le yapmak bizi gerçekten mutlu etmişti. Onun desteğini her zaman hissettik. Umuyoruz ki özgür medyaya ulaşma imkanımızı da mücadele ile yeniden kazanacağız.
Bu tv programından sonra biraz geri çekildik. Bi çeşit durgunluk dönemi diyebiliriz. Ara ara herkese oluyor. Bize de oldu. Ve 2015’e girdik. 2015 yılının ilk yazısı bizim editörler olarak kafayı taktığımız bir başka konu üzerine oldu: İslamofobi. Çarşaflı bir annenin “yeni yılın ilk bebeği” tantanasında çocuğunu beslerken devlet görevlileri tarafından ziyaret edilmesi, bunun fotoğraflanması ve bir muhalif sanatçının fotoğraftaki anneyi bulamaması üzerine yazmıştık. Bu yazının sonrasında da yine Suncem KOÇER’le MEDYA ATLASI’na konuk olduk.
Burdan sonra işler bizim için daha reel hale gelmeye başladı. Üniversitelerden teklifler aldık. İlk önce ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İletişim Bilimleri Fakültesi-Basın ve Yayın bölümünden sevgili İrem ÇETİN vasıtası ile ve Devrim Deniz Eroğlu hocamızın yönetiminde geleceğin medya mesuplarıyla ilk elden tanışma, derdimizi anlatma fırsatımız oldu. Çok memnun ayrıldık. Bu yıl yeniden davet edildik ama ekibimizin şartları uygun olmadığı için katılamadık. Ama her zaman yanlarındayız. Seneye görüşürüz umarım.

20150326_135514 20150326_144741 20150326_150747 20150326_171052

Bu arada PumtkvncODCASTler yapmaya başladık. İlki sevgili gazeteci üstat ÜMİT KIVANÇ ileydi. Çok değerli bilgiler edindik. Çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. “Haber için iki kere tıklama” kampanyasına destek olduk. Keşke daha geniş kapsama ulaşabilseydi ve elektronik medyaya bizlerin haber alma özgürlüğünü tıklamalara indirdiği için büyük bir tepki verebilseydik. Hala verebiliriz bu tepkiyi, umudumu kaybetmiyorum. Ve bir şeyi okurken iki kere (bin kere) tıklamaktan hiç hoşlanmıyorum hala.

 
Kemal-ÖrdekArkasından KIRMIZI ŞEMSİYE derneğinden seks işçisi KEMAL ÖRDEK ile uzun ve çok faydalı bir podcast gerçekleştirdik. Sevgili Canan Şahin’e bu güzel sohbeti gerçekleştirdiği için teşekkür ederiz. Ve Kemal Ördek’e yaşadığı saldırı için tekrar geçmiş olsun diyoruz bu vesile ile.

Akademiden yana aldığımız ikinci teklif yine Suncem KOÇER’den geldi. Kendisinin KADİR HAS ÜNİVERSİTESİnde verdiği yüksek lisans dersine konuk olduk. Yine oldukça verimli bir sunum yaptığımızı düşünüyorum. Birlikte öğrenmek, muhattap olduğumuz kitleyle tanışmak bizler için oldukça faydalı oluyor.

20150430_162957

Bitmedi. Geçen yıl KAOSGL dergisi yayıncılık dosyası yaptı ve biz basılı medyada ilk kez KAOSGL dergisinde kendimizi ifade etme şansı bulduk.

 
Ekim ayı geldiğinde Hrant Dink Vakfından “Medyada Cinsiyetçi Söylemler” başlıklı bir atölyeye katılmamız için davet edildik. Burada daha önce kendi çabamızla denediğimiz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz Reçelblog ve 5harfliler.com dan kadınlarla ortak bir atölyeye katılmış olduk. Bu fırsat için de uzun zamandır medyadaki nefret söylemleri üzerine çalışan vakfa teşekkür ediyoruz. Irkçılık ile mücadelede de farklı kollardan uğraşmaya devam ettik, edeceğiz.

hrantdvakf

Ve yine çeşitli sebeplerden biraz yavaşladık. Ve 2015’i de bitirdik. Az kişi ile medya taraması yapmak çok zor. Bu yüzden okurlarımızın yazılarına daha çok ihtiyaç duyduk. Genellikle sizden gelenler bölümümüz aktifti ama istediğimiz kadar değil.

 
2015 yazında budamedya.com adlı site öncülüğünde çeşitli bloglar, blogerlar ile tanıştık. Her zaman takipçimiz, destekçimiz oldular. Yazılarımızı kendi ağları üzerinden bizim ulaşamadığımız kesimlere taşımaktan çekinmediler. Onlara da çok teşekkür ediyoruz.

 
Yine twitterda dönen “adamlık” tartışmasında bizlerin görüşünü de alma nezaketinde bulundu.

 
Bu arada Boğaziçi ve Bahçeşehir Üniversitelerinden kadın arkadaşlarla yüksek lisans tezlerinin konusu bağlamında birer röportaj gerçekleştirdik.

 
Geçtiğimiz günlerde ise ana akım medyada ilk görünüşümüz gerçekleşti. CNNTURK internet sitelerinde “tecavüz mizahı” üzerine verdiğimiz tepkilerden sonra bizden görüş alarak bir yazı  yayımladı.

 
Ayrıca Cinsomedya, 10 Martta İstanbul Üniversitesi Kültür kulübünün de konuğuydu:

İÜ
Bizler iki yılı geride bıraktığımızda bir çok insanı etkileyen medya üzerine daha çok daha kapsamlı düşünmeye başladık. Medya çok büyük ve çok arsız bir mecra. Uğraşmak , taramak, eleştirmek ve onları geri adım atmaya mecbur bırakmak gerekli. Bu tabii ki kamera arkasındaki önündeki medya emekçilerinin güvence altında hissedip cinsiyetçilik barındıran içeriklere karşı bir duruş gerçekleştirmesiyle olacaktır. Ama medya çalışanı arkadaşlarımızın içinde bulundukları zor durumu da göz ardı etmeden toplumun hemen her kesimine cinsiyetçiliğin ne olduğunu ve medya aracılığı ile bizlere doğru nasıl pompalandığını aktarmamız gerekiyor. Bunun için bizler çalışmaya devam edeceğiz. Fakat bu yolda hep desteğe ihtiyacımız var. Tacizci bireyleri ifşa ettiğimizde aldığımız geri dönüşleri düşünün. Tek başına milyonlarca insanı etkileyen, bilinç altı oluşturan, evet toplumdan beslenen ama bu biçimde olmak zorunda olmayan medyayı ifşa ederek, reklam gelirlerini düşürerek, geri adım atmalarını sağlarsak ne çok kadının hayatına dokunmuş oluruz. Saçma Doğadan reklamını düşünün. Sosyal medyadan kadınların baskısı sonucu nasıl geri adım attıklarını hatırlayın.

 
2. yılımızı geride bırakırken tekrar çağırıyoruz: Bize reklamlar, diziler, haberler gibi alanlarda karşılaştığınız cinsiyetçiliklerle ilgili yazılar yollayın. İsminizi yayımlatmak istemiyorsanız belirtebilirsiniz. Beraber olduğumuzda çok daha güçlüyüz. 2 yıldır yanımızda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir