Demokrasi Neydi?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurşen Mazıcı, 15 Temmuz’da Habertürk’te Ece Üner’in sunuculuğunu yaptığı Enine Boyuna programına katıldı. Programda konuşan Prof. Dr. Mazıcı, AKP’nin sokağa çağırdığı kitlelerin linç eğilimini desteklediğini söyleyip, hayatını kaybedenler için “şehit” demeyi reddederek “ölen insanlar” dediği için yayından alındı.

Yayından alındıktan hemen sonra Marmara Üniversitesi yayımladığı açıklamasıyla Prof Dr. Mazıcı hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Ne kadar gelişmiş bir demokrasimiz ve ifade özgürlüğümüz olduğunu da böylelikle anlamış olduk.

Evet, darbe girişiminin sorgulanması kesin darbe yanlılığıdır.

Hayatını kaybeden insanlara dinsel değil objektif bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalışıp “ölenler” deniyorsa bu da kesin vatan hainliğidir.

Farklı görüş bildiremezsiniz, çünkü milli ve manevi değerlerimiz var ve uymayanlar TV programlarından şutlanır.

Zaten ne zaman mantıklı açıklama dinlendi ki? Ne zaman olaylar muhakeme edildi, güdüler sorgulandı ki? Bu budur. O ne dediyse doğrudur.

Hasbelkader 3 saniye söylenmiş olan zıt bir şey mi duydun? Sırtlan taşı, sopayı, süpürgeyi, meşaleyi, konuşmanın tamamını bile bilmeden hedef göster. Hakaret et. Aşağıla. Buyrun demokrasi.

Şimdi 07:25’ten sonra Mazıcı’nın ne söylediğini ve medyanın kendisini nasıl demonize ettiğini görelim. Sonrasında Mazıcı ile ilgili başka haber görsellerinin küçük bir koleksiyonunu yaptım. Yorum sizin.

Bu aslında daha çok bir nefret söylemi yazısı oldu, ama cinsiyetçiliğin, kadın düşmanlığının da medyada hedef gösterirken sık kullanılan bir unsur olduğunu yadsıyamayız. Alttaki bazı görsellerde ve ifadelerde bunu inceleyebilirsiniz. bkz: “ağzı estetikten kaymış laik insan”

Adsız

Adsız1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir