Doçent ve sekreter meselesi

Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki cinayet haberi çok, ama çok berbat bir yöne doğru ilerliyor.  Katil ile maktülün aynı kadına, -aynı ‘sekreter’e- aşık olmaları, polisin “Ahmet G. ve Asuman S.’nin Konya merkezindeki bir otelde 20’den fazla buluştuğunu” tespit etmesi gibi alakasız detaylar da eklenince pespaye ve apaçık bir cinayet eylemi dönüp dolaşıp çok iyi bildiğimiz başka bir hikayeye, başka bir “bayrak” hadisesine, bir “kötü kadın ve kurban erkekler” hikayesine, Akşam’ın ifadesiyle bir “Dallas gibi üniversite” hikayesine dönüşüyor.
Medyanın sürekli ‘sekreter Asuman S.’ olarak andığı Asuman S.  gözyaşları içinde şunları söylüyor (T24’den):
İkisiyle de kesinlikle ilişkim yok. Ahmet hocanın ilgi duyduğu doğru olabilir, babam yaşında adam aramızda nasıl bir şey geçsin. Asla ve asla böyle bir şey yok. Ahmet hocanın bu saplantısını daha önce ailemle de paylaşmıştım. Dekan Handan hocam [c.m.: Ahmet Gülce’nin eşi] ters biri olduğu için işimden atılacağımdan korkutuğumdan söyleyemedim. İki hocanın da zaman zaman sekreterliğini yapardım. Ailece perişan olduk, adalete kendimi anlattım. Medya beni yargılıyor hem de namusumla. 9 yıl önce üniversitede işe başladım. Kendi isteğimle 3 fakülte değiştirdim. Evlendiğim için fakülte değiştirdim. 5 yıl önce mühendislik fakültesine başladım. 30 Mayıs Cuma günü Turizm Fakültesi’ne görevlendirildiğim söylendi. Gitmek istemiyordum. Ahmet hocaya bu durumu anlattım. Ahmet hoca da bana ‘Handan hoca ile helalleşmeden gittiğin için sana çok kırgın. Git helallik iste hallederiz’ dedi.
Buna rağmen T24 bununla yetinmiyor ve hemen katilin ve polisin versiyonuyla bizi bilgilendiriyor:
Prof.Dr. Ahmet G.’nin cinayet işlenirken arkamdaydı, odayı üzerime kilitledi iddiaları üzerine polis ekipleri, sekreter Asuman S.’yi de gözaltına aldı. Asuman S.’nin emniyetteki ifadesinde, profesör Ahmet G. ile ilişkisini kabul ettiği, ancak öldürülen Doç. Dr. Celalettin Özdemir ile ilişkisi olduğunu kabul etmediği öğrenildi. Sekreter Asuman S. ayrıca, profesör Ahmet G.’nin cinayet anında arkasından odaya geldiğini ve odanın kapısını kilitleyerek anahtarı içeriye attığı yönündeki iddiaları ise kabul etmediği öğrenildi.
Ahmet G. ve Asuman S. emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi. Her iki şühpeli de emniyetteki ifadelerini tekrarladı. Ahmet G. tutuklanırken, Asuman S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İfadelerden yola çıkan polis, Ahmet G. ve Asuman S.’nin Konya merkezindeki bir otelde 20’den fazla buluştuğunu tespit etti.“20’den fazla buluştuğu tespit edildi” ne demek? Polis neden bu bilginin peşinde? Medya neden bizi bu detayla bilgilendirmek istiyor? Erkeğin yaptığı öküzlük neden kadının dahil olmuş olabileceği birlikteliklerle ilişkilendiriliyor? Bu durum bize kültürümüz hakkında ne söylüyor?
Haydi analiz:
Öncelikle bir mesaj: Sevgili gururlu ve burnundan kıl aldırmayan “bazı” değil “çoğu” erkekler, şimdi anladınız mı mevzuyu? Şimdi anladınız mı kadınların nasıl hemen her gün kendilerini bıçak sırtı durumlar içinde bulduklarını? Kadınlar tarafından terslenmekten, kadınların alınganlığından, herşeyi “yanlış anlamalarından” bıktığınızı söylüyorsunuz. Flört teklifinde bulunduğunuz veya sadece otobüste yanında oturmuş bulunduğunuz kadınların suratsızlığından yakınıyorsunuz, sonra da maço olmadığınız için “nice guy” ödülü bekliyorsunuz. “Ama tüm erkekler psikopat değil ki” demeden önce kadınların kendilerini her an her gün içinde buldukları korku-gerilim başyapıtı durumları lütfen bir zahmet anlamaya çalışın.
Kadınlar sürekli hayatlarında şu ya da bu derecede temas ettikleri erkeklerin manyakça hareketler yapma ihtimaliyle yaşamak ve bunun kurumsal olarak desteklenmesi tehlikesiyle yaşamak zorunda. Cinsiyetçi bir dünyanın pratiklerini ve en küçük yanlış bir hareketin sonuçlarını her kadın tek kelime feminist teori okumadan hatmetmiş olmak zorunda. En ufak bir dikkatsizlik kadınların gözü dönmüş Profesör Ahmet Gülce’ler, otel otel gezen Konya polis memurları, Dallascı Akşam yazarları ve çakma solcu T24 yazarlarıyla uğraşması demek.
Asuman S. Hem katil profesör hem de maktul doçentle bir ilişki yaşamış olabilir, olmayabilir de. Bu erkeklerden fi tarihinde kürtaj parası istemiş olabilir de olmayabilir de, bütün bunları yaşarken mutlu bir evlilik sürdürmüş olabilir de, olmayabilir de.
Bunların hiçbiri konumuzla alakalı değil. Konumuzla alakalı olmaması bir yana, bilgi edinme hakkımızın dahilinde detaylar değil.  Ortada cinayet işleyen, işlediği cinayeti saplantı malzemesi yaptığı kadınla ilişkilendiren ve en nihayetinde de kadını da kendi suçuna ortak etmeye çalışan bir kimya profesörü erkek var. Ve diğer tarafta da hayatları ortalara saçılan ve herkes tarafından damgalanan kadınlar…
Bütün bunlar kabak gibi ortadayken halen “önceki ifadesiyle çelişen şeyler söyledi, demek ki ilişkileri varmış, demek ki her ikisini de idare ediyormuş, demek ki vs vs” hikayelerini sorgusuz sayfanıza taşımanız, çalışma hayatını tüm kadınlar için daha tedirgin edici, daha korkutucu bir yer hale getirmekten başka hiçbir şeye yaramaz.
Asuman S. her neyle itham ediliyorsa bir an önce soruşturma dışında bırakılmalı, dosya kendisi için kapatılmalı. Bu kadını derhal rahat bırakın.
Son bir hafta içinde hayatını yeterince mahvettiniz.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir