İnsan Hakları Avukatı vs George Clooney’in Karısı: Fıght!

Geçtiğimiz günlerde görülen “Soykırımı inkar davası” üzerine medyamızdan yakaladığımız birkaç örnek üzerine yazacağım.  Sırayla başlıkları inceleyelim:

radikal

 Siz yıllarca didinin uğraşın, alanınıza hakim bir insan hakları avukatı olun. Sonra ünlü bir oyuncuyla evlenin ve bütün emekleriniz hoop! Haberin anlattığı şey nedir:  Bir faşist “Ermeni Soykırımı emperyalist bir yalandır.” ifadesi kullanır. Ve dünyanın her yerinden insan hakları avukatları Ermenistan adına davaya müdahil olur. Bunlardan biri olan Amal Alamuddin Clooney’in ise asıl vasfı George Clooney’in karısı olmaktır!  İnsanın verdiği  emeklerin bir adamla evlenerek yok sayılması medyamızın nadide bir tavrı tabii ki.  Devam ediyoruz:

vatan

CNN TÜRK haber sitesi ise kadının ve kocasının fotoğrafını ekleyerek sanırım davanın takipçilerinin değil, ve hatta haber metninde geçen “sözde soykırım” gibi yanlış ifadelerin değil, George Clooney’in hayranlarının ilgisini çekmeye çalışmış. Çünkü kadın avukat falan değil, kadın sadece bir adamın karısı. Tebrikler cnnturk.com, hakikaten başarılı bir habercilik örneği.  Çok merak ediyorum, diğer Ermenistan avukatları kim? Neden onlardan da biraz söz etmiyorsunuz kuzum?

Ve son örnek gazetecilik Akşam gazetesine gidiyor:

vatan

Evet spot başlıkta Amal Alamuddin ile ilgili bir şey görmüyoruz. Fakat spot başlığın görselinde bir kadının kocasıyla verdiği bir pozu görüyoruz. Haberin içeriğinde ise yine kadının insan hakları avukatı olmasından ziyade bir adamın karısı olması vurgulanmış. Ayrıca avukatlığından söz edecekseniz, kadının duruşma esnasında çekilmiş avukat cübbesi içinde onlarca fotoğrafı var. Neden bunlardan birini kullanmak yerine kocası ile olan pozunu kullanıyorsunuz? Hangi dava haberinde bir avukatın eşiyle verdiği pozu kullanma ihtiyacınız oluyor? Bu kadından bahsetmek istiyorsanız ucuz magazincilikler yapmak yerine verdiği insan hakları mücadelelerinden söz edin.

Kadınlar kocalarıyla var olmuyor efendiler. Bunu kafanıza sokun artık. Mücadeleleri, birikimleri, varlıkları kadınların kendisine aittir. Ünlü de olsa ünsüz de olsa! 

Soykırımı 100 yıldır inkar eden bir devletin elbette bir çok “hastalıkları” olacaktır, medyası da bundan muaf değil…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir