Kadının Adı Ne Zaman Var?

 Söylüyorum durun.
Mesleği gazeteci, cinsiyeti kadın, kalemi zıt. Kalemi sizin söylediklerinize ters, korkusuz. Naperva! Siz adını bilmezden beri elinde kalemi. Siz adını anmazdan beri yazıyor. Size ilişmemişse ne bileceksiniz “edepsiz kadın”ların adını? Bu coğrafyanın cesur kadınlarını, doğruyu söylemeyi düstur edinmiş kadınlarını, nerden bileceksiniz?!
Bir kadın var, sosyolog, şimdi ülkesinden uzakta, başka bir ülkenin koruması altında. Yıllarca doğru bildiğini yazdığı için, barışmak lazım dediği için. Bu coğrafyanın Pınar’ları var, gözükara, başı dik. Sizin dilinizde ise hep aynı kelimeler, o gün bugün. Bir bitmediniz! Pınar size ilişmeden, çıkarınızı deşmeden, savaşınıza tu kaka demeden, siz ona ilişmediniz. Kadının adı var, ancak suçlayacak bir şey uydurduğunuz, bir hakareti adının yanına kondurduğunuz zaman var. Dilinize ancak hakaret etmek için pelesenk olur kadınların adı! Bir bakmışız ağzınızdan düşürmez olmuşsunuz!
Ülkede cumhurbaşkanı seçmişiz. Kadın gazeteciler erkek meslektaşlarından hemen hemen farksız bir şekilde eleştirel programlar yapmış yahut bu programlara katılmış. Sizin canınızı yakacak bir şeyler yazmış 2013 Haziran’da bu kadınlar. Dişinizi bilemişsiniz ta ne zamandır. Dişiniz kamaşmış. Elinize bir küçük fırsat geçer geçmez. Bulabildiğiniz her mecrada o kadınları hedef göstermişsiniz, suç işlemişsiniz!! Haberiniz var bundan, çünkü siz iyi bilirsiniz hedef göstermeyi Madımak kül edeli yüreklerimizi çok da fazla olmamış hani! Siz ne yaptığınızı iyi bilirsiniz!
yeniakit
Bir aydır dünya kadar erkek gazeteci bu kadınlarla aynı şeyleri söylese de siz ilişmek için önce kadınları seçermişsiniz! İşlerinden kovdurur, sosyal linçe davet eder, küfredermişsiniz! Elinizden yumruk gelse dövecek, dilinizden ne gelirse söveceksiniz öyle mi? Faili meçhul cinayetlerinize dili korkusuz kadınlarımızı ekleyeceksiniz öyle mi?
Amberin Zaman televizyonda seçim yorumlarken yanında rakip olduğunuz siyasi partinin genel başkanı var diye kurduğu üç cümleden beş ayrı sonuç çıkarıp, kendi siyasi çatışmalarınıza çekmeyi nasıl başardınız? Hadi çektiniz, çok güzel. Bir kadını miting meydanlarında hedef gösterirken dilinizi nasıl ısırmadınız? Ah doğru ya, sizdiniz ölen bir çocuğun anasını meydanlarda yuhalatan da. Şimdi de sizsiniz yine bir kanalda seçimi yorumlarken Ceyda Karan’ı hedef gösteren.
Ve evet sizsiniz bu kadınların burnu kanasa, aç, açıkta kalsa, bu kadınların ayakları takılıp yere düşse, dizleri kanasa müsebbibi.
Cinsiyetçi siyasetin, cinsiyetçi toplumun , cinsiyetçi medyanın içinde bu kadınların adı şimdi var! Yanına küfür koyduğunuzda, yanına sırf kadın olduğu için aşağılayacak saç rengi iliştirdiğinizde…
Ama bilmediğiniz bir şey var. Artık öyle istediğiniz gibi kadın gazetecileri aşağılayıp zarar veremezsiniz, sindiremezsiniz. Sindirip yok etme planlarınız tersine döndü. Biz sizin kim olduğunuzu biliyoruz! Biz bu sefer kadınları sizin güç savaşınıza kurban etmeyeceğiz!
Onların ve tüm cinsiyetçiliğe karşı duran, siyasi otoriteden korkmadan işini yapan medya mensuplarının yanındayız. Biz ne kadar bir aradayız, o kadar güçlüyüz.
#CeydaKaranYalnızDeğildir #AmberinZamanYalnızDeğildir

amberin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir