“Kadınlar ne ister?” Erkek Doğadan’ın Erkek Reklamı

Doğadan adlı çay markası, yeni ürünlerini tanıtmak amacıyla bir reklam yapmış. Yapmış yapmasına da, cinsiyetçilik öyle had safhada ki sadece bir kez izlemek bile herhangi duyarlı bir insanı oksijen yetmezliğinden öldürebilir. Her ne kadar linkini burada verip cinsiyetçi medyanın ekmeğine yağ sürmek istemesem de, görülüp ibret alınması açısından bir link koyuyorum.

“Kadınlar ne ister?” diye sorarak başlıyor bıkkın erkek sesi.

“Kaçmayan çorap, filmlerdeki gibi bir aşk, topuğu kırılmayan topuklu ayakkabı ister.”

Kaçmayan çorap, topuğu kırılmayan ayakkabı. Evet bunlar güzel icatlar olabilir ama kadınların bütün odak noktaları böyle dış görünüşlerine dair basit problemlermiş gibi göstermek, zekası olan komplike varlıklar değil, sadece dış görünüşüyle kafayı yiyen manyaklar olarak yansıtmak?

Filmlerdeki gibi aşk mevzusuna hiç girmeyeceğim. Sistematik baskı ve toplumsal eşitsizlikten dolayı kadınların birçoğunun eve kapanması ve evliliğin statü olarak tanımlanması, ama aynı zamanda toplumun kendinden beklediğini yerine getirip “filmlerdeki gibi aşk veya koca arayan” kadının da bu isteği yüzünden aşağılanması ve aptal damgası yemesi?

“Daima 34 beden olsun ister. Kilo yapmayan pasta ister. Keşke diyete başlasaydım der. Başlamaz, selülit moda olsun ister.”

Kim demiş daima 34 beden olmak istediğimizi? Sen diyorsun çünkü öyle olmamızı isteyen sensin. Medya tarafından dayatılan güzellik algısına uymak zorunda bırakılan, ama sanki bunu kendi keyfinden yapıyormuş gibi suçlanan yine kadın. Dümdüz göbek, güzel göğüsler ve kalçalar arzulayan erkekler, bu dayatılanlardan dolayı doğal olarak kilosuna dikkat etmek zorunda kalan, kendi bedenini ve güzelliğini obsesyon haline getirmiş gibi gösterilen, üstelik bunu durduk yere yapıyormuş gibi deli damgası yiyen kadın!

Diyete başlamak isteyip başlayamamak da dev omurgasızlık ve iradesizlikmiş bu arada! Nasıl olur yahu, tutarsızlığa bak, benim istediğim gibi görünmek için derhal üzerine düşeni yapmıyor. Üstelik bir de pervasızca selülitleriyle dolaşıyor. Iyy, midem kalktı, çünkü benimle benzer fizyolojik özellikler gösteriyor!

“30 yaşından sonra yaşını kimse bilmesin ister ama doğum gününü de herkes kutlasın ister. Ayakkabı ister, çanta da ister. Çok ister. Mükemmel erkek ister. şiir okunsun ister, bir de çanta alırsa kalpten sever. Tabii almasa da sever.”

Yani: Kadınlar tutarsızdır, ne istediklerini bilmezler ayrıca aşırı materyalist, tüketici, bencil ve aç gözlü yaratıklardır. Biçtiğimiz sürekli genç ve güzel gözükmek zorunda olmak gibi toplumsal rolleri gıklarını çıkarmadan benimsemelerini isteriz, ama sürekli yemek veya bebek üretmek yerine her insan gibi tüketim ihtiyaçlarını karşılamak, veya herhangi bir insan gibi değer verilmek istediklerinde de “ÇOK İSTİYORSUN” diye karşılarına dikilebiliriz.

Ayrıca biz onların kusurlarını böyle reklamlar aracılığıyla bile eleştirip kendi çapımızda toplum mühendisliğine soyunabiliriz ama onlar mükemmel erkekler isteyemezler, haksızlık çünkü.

“Hep aramanı ister ama aradığında “Neden arıyorsun?” der. Günaydın mesajı atsan dalga geçer ama geceleri “Uyudun mu?” diye mesaj atar.”

Kadınlar ilişkilerde tutarsız, bıktırıcı, KEZBAN tavırlar sergilerler ama katlanıyoruz işte, n’apalım. 

“Keşke spora başlasam der, spor kıyafetleri ister. Spor kıyafetlerine uygun ayakkabı ister. Boş park yeri ister, yetmez kendi park eden araba ister.” 

Ekran AlıntısıKadınlar hayvanlar gibi yemek yemek ve kıçı devirip yatmaktan arta kalan zamanlarında da spor yapmaya niyetlenirler, ama bu yalnızca yeni kıyafetler ve yine ayakkabı almaları için bir bahanedir aslında. Çünkü gerçekten bir şey yapmaya hevesleri olamaz, olsa olsa yine deli gibi tüketmek için bahane uyduruyorlardır. Ayrıca yaradılışları gereği araba kullanamıyorlar zaten.

“Dediklerinin yapılmasını ister ama söylemeden yapılsın ister.”

Kadınlar bir şeyler istediğinde içinde “ÇOK İSTER” cümlesi geçen reklamlar yaparız. Kadınları toplumda daima doyumsuz gösteririz. Ama bu sebepler yüzünden bir şey istemeye çekindiklerinde ve karşı tarafa başka şekilde ifade etmeye çalıştıklarında da “Söylenmeden yapılsın ister” diye suçlarız.

“Sağlıklı, bakımlı, alımlı, güzel olmak ister. Yetmez, güzel de yaşamak ister.”

Evet, sağlıklı, bakımlı olmak, güzel bir hayat sürmek istemek falan bunlar hep suç, günah. Bir bunu istemedikleri kalmıştı aç gözlü bencil kadınların!

“Çikolata ister, çiçek ister. Sonra yine ayakkabı ister. Çin yemeği ister, bazen de istemez.İtalyan mutfağı olsun ister, kebap ister, karnıyarık ister, o da kesmez hepsinden ufak ufak ortaya ister.”

Yine tıkınmak istiyor doyumsuz obur. Aaa, bazı yiyecekleri de canı bazen isteyip bazen istemiyor, sandalye değil yani komplike bir canlı! Cidden inanamıyorum. Ayrıca söylemiş miydik, TUTARSIZ! Haha, neyse sadede gelelim bu kadar aşağılama yeter.

“Yeşil çay ister, keşke içebilsem der. Yumuşak içimli de olsun ister. Oh be! Neyse burada rahat bir nefes alabiliriz. E çünkü yapılmışı var…”

Kadınlar beni canımdan bezdirdi ama oh be, neyse ki yeşil çay diye bir şey var. Alın zıkkımlanın kadınlar!

Ha, sonra gelen tepkiler üzerine bir açıklama yapmışlar ki, evlere şenlik.

 11205019_1424586944525484_3863515895547017296_n

Altyazı: Biz hala reklamda herhangi bir sorun görmüyoruz, ama madem bu kadar ısrarcısınız hatrınızı kırmamak adına kaldırıyoruz. Ama şunu bilin ki yanlış anlaşıldık ve üzgünüz tamam mı? Hatamız yok, sadece siz yanlış anladınız. Ühü.

Ha bir de sosyal medyada “Ne var yani, aynısı erkekler için yapılsa güler geçerdik” diye konuşan tipler türedi. Ama sanırım onlar şu iki reklam arasındaki farkı pek kavrayamamış:

ERKEK REKLAMI: *gür erkek sesi* ERRRRKEKLER NE İSTERRRR. HIZ İSTERRR. GÜÇ İSTERRR. KONFOR İSTERRRR. KEYİF YAPARKEN RAHATSIZ EDİLMEMEK İSTERRR. ARZULANMAK İSTERRRR. İşte bu yüzden cilet mak üç tıraş bıçağı.

KADIN REKLAMI: *yine erkek sesi* kadın hem şunu ister hem bunu ister, hem şöyledir hem böyle yapar, ne istediğini kendi de bilmez, ister de ister, allahtan çayı bizden istemiyor marketten alıp evde kendi demliyor. Oh be.

Şimdi de size reklamın olması gereken halini – reklamı gündeme sokup Doğadan’a geri adım attıran kadınların hazırladığı alt yazılı videoyu- sunuyoruz. Bakın kadınlar gerçekte ne istiyormuş:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=BfGJRnU6fvk&w=560&h=315]

1 Yorum

  • Bilgen dedi ki:

    Yazıyı hazırlayan “Kazıklı Maria”nın da, kadın sesiyle hazırlanmış yeni reklamı yapanın da ellerine sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir