Meclis Açıldı, İşte Gazetelerin Cinsiyetçilik Karnesi

Meclis

2015 Genel Seçimlerinin önemli sonuçlarından biri, kadın milletvekilleri oranının yaklaşık %18’e ulaşarak mecliste kadın temsili konusunda Türkiye tarihinde bir rekora yol açması oldu (bu rekora %40’lık kadın oranı ile birinci parti olan HDP’nin katkısı yadsınamaz). Rekor diyoruz çünkü, kadınlara seçilme hakkı tanındığı 1930’lu yıllardan 2007’ye kadar mecliste kadın milletvekili oranı %5’in üzerine bile çıkamıyordu. 2011 seçimlerinde ise bu oran %14’e ulaşsa bile, yine de Parlamentolararası Birlik’in verilerine göre 140 ülke arasında Türkiye, ancak 90. sırada yer alabiliyordu. 

500-304

(Tablo Bianet’ten alınmıştır).

Tüm bunlara rağmen, halen tam bir başarıdan söz etmek zor. Gerek toplumsal eşitsizlikte, gerekse de mecliste temsil oranlarındaki adaletsizlikte halen daha kritik eşik aşılabilmiş değil. Kadın adayları destekleme derneği KADER’e göre bir grubun bir ortamda temsil edilebilmesi için %33’lük kritik eşiğin aşılması gerekiyor. Peki hal böyleyken, 25. yasama dönemindeki kadın temsili meselesini gazeteler nasıl gördü? Cevabı dolandırmadan verelim: görmediler. Gördükleri tek şey, kadın milletvekillerinin “şıklık yarışıydı”.

Bu yazıya başlık olan “cinsiyetçilik karnesi” Habertürk’ün Kadın vekillerin şıklık karnesi başlıklı haberinden geliyor. Modacı Ahmet Özceylan, kadın vekillerin kıyafetlerini ve saçlarını yorumlamış. Kimi vekilleri şık bulmamış, kimilerini fazla klasik, kimilerini ise fazla erkeksi bulmuş. En merak ettiğimiz buydu çünkü!

ht

Kadın Vekillerin Şıklık Yarışı mı?

Bir de fotogaleri hazırlayanlar var. “Kadın vekillerin şıklık yarışı” başlığı ile Posta, “Yemin töreninde kadın vekillerin şıklık yarışı” başlığı ile Hürriyet, “TBMM’de yemin töreninde kadın vekillerin şıklığı” ile NTV, “TBMM’de şıklık yarışı” başlığı ile numaralı liste hazırlayan CNNTURK. Yükselen temsil oranına rağmen belli ki kadınlar halen daha vitrin süsü olarak algılanmaya devam ediyor. Bu gazeteler için milletvekillerinin yaptıkları/yapacakları politika değil, giydikleri ceketin modaya uygun olup olmadığı haber değeri taşıyor. Toplumun %50’sinin %18 gibi küçük bir oranla temsil edilmesi de dert değil. Onlara göre politika demek ki halen daha erkek işi.

Madem öyle biz de bir karne veriyoruz. Fakat bizim karnemiz cinsiyet eşitliği karnesi ve temsilde adaletli. Bu sebeple, bu sayılan medya organlarının hepsine, aralarında hiç ayrım yapmadan SIFIR verdik ve habercilik dersinden sınıfta kaldılar.

Son olarak Harfvolver‘in  Yemin töreninde erkek vekillerin şıklık yarışı başlıklı kurgusal haberine mutlaka göz atmanızı öneririz:

“Görüştüğümüz tüm kadın vekiller, medyanın, erkek vekillerin kıyafetleri üzerinden değerlendirmelerini oldukça cinsiyetçi bulduklarını ifade ettiler ve “Erkek vekiller de bizimle birlikte davalarını yürütmeye çalışıyorlar, buradan medyaya sesleniyoruz, lütfen artık erkek arkadaşlarımızın kravatlarını bırakın, yaptığı işlere bakın” şeklinde değerlendirmede bulundular.”


10250171_10154013341628986_8975411939444808621_n

(Görsel: Habertürk gazetesinin muhteşem habercilik başarısı)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir