Nevin YILDIRIM : TECAVÜZe Uğramıştı Ama…

ny

“Nevin Yıldırım’ın kendisine tecavüz eden kişiyi öldürmesini konu alan davaya dair bugün medyada yer alan haberlere baktığımızda Radikal ve aynı elden çıkma haberlerin hepsinde ‘Kesikbaş davasının sanığı Nevin Yıldırım’a müebbet hapis’ başlığıyla haberin verildiğini gördüm. Haber içeriklerinde de aynı dil hakim ve ‘kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü…’ şeklinde bir dille yazılmış haberlerle dolu her yer.”

Bu cinsiyetçi, kadınları sorumlu tutup erkekleri masumlaştıran dili gören ve bize ileten okurumuz Başak Sayılgan’a teşekkür ediyoruz.


Biz de bu haberleri gördük ve aynı derecede rahatsızız.

Kadının beyanını esas almayı reddeden bu zihniyete artık dur demek gerekli. Aşağıda örnekleri görüyorsunuz.

Vatan‘ın savcının mütaalasını verdiği Ocak 2015 haberi: Tecavüz Yok Gönül İlişkisi Var Vatan gazetesi mahkemeye o tarihlerde resmen yol göstermiş.

Radikal yine aynı tarihlerde cümlenin başına savcının sözü olduğu belirten ifade eklemesine rağmen, son kertede kadının beyanını değil erkek savcının görüşünü manşete çıkarmış olmuş: Kesik Baş Davası Savcısı: Tecavüz Yok Gönül İlişkisi Var

Mahkemenin müebbet hapis kararının ardından Radikal, ısrarla kesik baş demeyi sürdürerek olayı magazinleştirmeye devam ediyor: Kesikbaş davası sanığı Nevin Yıldırım’a müebbet hapis

Cinayete sansasyonel isim takmayı Milliyet de yapmış: Kesikbaş cinayetinde Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası

Millliyet 2012 yılında, tecavüzcünün eşinin ifadesini öyle bir manşet yapmış ki akıl alır gibi değil. Milliyet’i de mahkemeye yol gösterenler listesine ekliyoruz: “İkisini sevişirken gördüm”

Hürriyet’in manşetinde Nevin Yıldırım’ın adı dahi geçmiyor: ‘Kesik baş davası’nda müebbet hapis

Hepsini alt alta okuyunca, bir tek “oh olsun iyi oldu” manşeti yapmadıkları kalmış diye düşünmemek elde değil.

Atlamamak gerek, olan biteni tam aksi yönde haberleştirip sınıfı geçenler de var:

Cumhuriyet:Tecavüzcümü öldürdüm’ diyen Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası
T24: ‘Tecavüzcümü öldürdüm’ diyen Nevin Yıldırım’a müebbet hapis cezası!
Diken: Kendisine tecavüz eden adamı öldüren Nevin Yıldırım’a indirim yok: Müebbet hapis

Bütün bu çaba neden? Neden medyanın tecavüzcülerin, sansasyonun, devletin yanında değil de, mağdurların yanında olmasını talep ediyoruz? Kadın ve trans cinayetleri, tecavüzler ve şiddet olayları magazinleştirildiği, mağdurların sesine yer verilmediği, hatta çoğu zaman mağdurların suçlu gösterildiği bu habercilik anlayışı devam ettiği müddetçe, toplum olarak neyin içinden geçtiğimizi, bütün bu şiddetin aslında sistematik olduğunu ve durumun vahametini anlamamız o kadar kolay olmayacak. En infial yaratan olaylar bile, bağlamından kopuk, tekil olaylar olarak algılanıp unutulmaya mahkum olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir