Özgecan’dan para kazananlar: Hürriyet ve Milliyet

Ana akım medya ve bilhassa bunların internet siteleri yaptıkları “haber”lerde, bu haberlerin başlıklarında, sunumunda oldum olası pornonun sınırlarında dolaşırdı bilirdim. Yaptıkları haberlerde cinsiyetçiliğin, ayrımcılığın, seksizmin olup olmamasını değil, kaç tık aldıklarını önceleyen bir anlayıştan farklı da birşey beklemezdim.

Ama iki gündür Tarsus’ta henüz 20 yaşında önce tecavüze uğrayan, ardından öldürülen ve yakılan Özgecan Aslan’ın zanlılarının yakalanması ile ilgili milliyet.com.tr nin yaptığı yapabilmek için bundan da öte bir motivasyon olmalı.
milliyet
Tecavüz ve cinayet zanlısının yakalandığı an verilen haberde dahi zanlının muhtemelen mahkeme savunmasında kullanacağı tüm argümanlar bu haberde iki cümlede özetlenmişti.
Zanlı, geçirdiği trafik kazasında başından ağır hasar almıştı. Akli melekelerini yitirmiş olabilirdi. Uyuşturucu madde bağımlısı olduğu iması. Kuvvetle muhtemel ki zanlı burada yazılanları mahkemede yineleyip indirim isteyecek. Bu haberden rahatsız olanların telefon açıp rahatsızlıklarını dile getirenleri de azarlayarak yüzüne telefon kapatan bir iletişim.
Bu haberin üstünden henüz 24 saat geçmemişti ki medyamızın amiral gemisi hurriyet.com.tr de bir galerisi ile zuhur etti.
Malum, Özgecan Aslan’ın şahsında kadına yönelik taciz/tecavüzlere tepki gösteren binlerce kadın #sendeanlat hashtagi ile kendi maruz kaldıkları tacizleri anlatan onbinlerce tweet attı. Şu anda bu sayı, 310.000 leri geçti.
Hürriyet bu konuyu web sitesinden “haber” yaptı ama hastalığından bugün bile kurtulamadan. Aşağıda görünen başlık, haberin spotu idi.
hürriyet
Bu başlıktan  her şeyi üretebilirsiniz ilk üç kelimesini alıp, sonrasında üç nokta ile bitirdiği tweeti anlamazsınız.
unnamed
Her iki haber de gelen tepkiler üzerine düzeltildi. milliyet.com.tr , başlıktaki ve içerikteki zanlının “savunmalarını” çıkardı, hurriyet.com.tr galerinin spotuna başka birşey koydu. Ama birtek özür dilemeden. Bırakın özrü, yukarıda da yazdığım gibi bu haberlerden rahatsızlıklarını belirten ve kaldırılmasını talep eden telefonları da oyalamaya bile gerek duymadan azarlayarak cevaplayan, muhataplarının yüzüne telefon kapatan bir bir küstahlık sergilendi.
Medyanın bu ve benzer hallerini sonlandırabilmek elimizde. O yüzden bir vakitler bu sayfalarda dile getirilen #habericinikikeretiklama diyenlerin sayısını çoğaltmalıyız.
MEHMET DOĞAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir