Seks işçilerini dinlemek

seks iscilerini dinlemek

Yeni podcast kaydımızda seks işçilerinin sorunlarını ve taleplerini dinliyoruz.  Mikrofonda konunun öznelerinden Kemal Ördek var.  Kemal Ördek ve beraberindeki seks işçileri sağ ve sol ahlakçılığı mahkum ediyor: “Tarihin çöplüğüne gideceksiniz!”. Meramı çok iyi anlatan bir konuşma oldu. Dinlemeye fazlasıyla değer. İki bölüm halinde yayınlıyoruz. Buyrun ilk bölümü.

podcastindir

Kemal-ÖrdekNEDEN?

Halkın Kurtuluşu Cephesi isimli örgütün önce 1 Mayıs Mahallesi, ardından Sarıgazi Mahallesi’nde “fuhuş” yapıldığı gerekçesi ile ev basıp seks işçilerini “cezalandırmaları” ve arkasından “teşhir etmeleri” seks işçiliği, ahlakçılık, sol muhafazakarlık gibi bir dizi başlığı tartışmaya açtı. Sosyal medyada LGBT çevrelerin ve sosyalist feministlerin yazıları Halk Cephesi’nin ahlakçılığını eleştirdi. Sol kisvesi ile sağ muhafazakarlığı yeniden üreten çeteci şiddet bir çok bireysel tepki de topladı. Ancak seks işçiliği konusunda hala ortak bir söylem üretilebilmiş değil. Seks işçiliğini “kadın bedeninin metalaşması,” “cinselliğin metalaşması” ve “kadın bedeninin sömürüsü” bağlamına sıkıştıran ve seks işçilerini daha çok “kurtarılması gereken mağdurlar” olarak gören bir bakış açısı hala yaygın.

Cinsomedya ekibi olarak bu meselede seks işçiliği yapan öznelerin fikirlerinin duyulmasına özen göstermek istedik ve seks işçileri ile ilgili yasal iş güvencesi ve güvenliği, sendikalaşma hakkı gibi konularda kampanyalar yapan Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği sözcüsü Kemal Ördek ile bir söyleşi yaptık. Kemal Ördek Dernek sözcülüğünün yanı sıra Transgender Europe ve Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya Seks işçileri Ağı Yönetim Kurulu Üyesi. Kendisi aynı zamanda bir seks işçisi.

Nisan 2013’te kurulan Kırmızı Şemsiye Derneği kuruluş bildirgesinde şöyle diyordu:

Seks İşçilerinin Hakları İnsan Haklarıdır…
…….
Mücadelemiz sesimizi duymayan, görmezden gelen, bizi toplumun çeperlerine iten, irademizi reddedip bizi mücadelemizin öznesi değil de sadece “mağdur” zanneden, işyerlerimizin kapatılmasını savunan, evlerimize yapılan baskınları meşrulaştıran, her gece yaşadığımız şiddet ve keyfi uygulamalar karşısında susan, bizim adımıza konuşan her türlü yaklaşım ve tavırladır.

Seks İşçilerinin Hakları Emekçi Haklarıdır…
Mesleğimizi suç haline getiren her türlü mevzuat ve fiili uygulama çalışma koşullarımızın kötüleşmesine ve bizlerin organize suç gruplarının kucağına itilmemize sebep oluyor. İşimizi yaparken şiddetle boğuşuyor, öldürülüyoruz. Çalışma şartlarımız cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bizi korunmasız kılıyor. Mesleğimiz, barınma hakkımıza yönelik ayrımcılık için gerekçe oluyor, sokaklara atılıyoruz. Hakkımızı arayacağımız mekanizmalar elimizden alınıyor, adalete erişimde önyargılar ve damgalanma ile karşılaşıyoruz. Keyfi uygulamalarla paramıza el konuyor, hakarete ve tacize maruz kalıyoruz.

Seks işçiliğinin ve buna bağlı olarak her türlü eylemimizin suç olmaktan çıkarılmasını talep ediyoruz. Bedenimiz hakkında söz söyleme ve karar verme özgürlüğümüze saygı duyulmasını, “genel ahlâk”, “sömürü”, “kölelik” ve benzeri muğlâk kavramlarla mesleğimize ve irademize yönelik her türlü baskının son bulmasını istiyoruz. Eğitim, sağlık, barınma ve benzeri alanlarda yaşadığımız damgalanma ve ayrımcılığa son verilmesi, her türlü şiddetin engellenmesi, hak ihlali mağduru seks işçilerinin desteklenmesi ve korunması, sosyal güvenlik haklarımızın tesis edilmesini, var olan güvenli çalışma alanlarımızın korunmasını ve geliştirilmesini talep ediyoruz. Seks işçiliği bir emek biçimidir. Seks işçilerinin hakları emekçi haklarıdır.

Cinsomedya adına sevgili Canan Şahin, Kemal Ördek ile sol muhafazakarlığın nedenleri, seks işçilerini hedef almayan bir seks endüstrisi eleştirisinin mümkün olup olmadığı, seks işçiliğini diğer işlerden ayıran özelliklerin olup olmadığı, devletin, polisin ve hükümetin seks işçilerine dönük politikaları, solun ve sendikaların seks işçiliği konusundaki politikalarının olası etkileri üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

Yaptığımız söyleşinin daha fazla özgürlük ve daha az ahlakın olduğu bir dünyaya katkıda bulunması dileğiyle…

2 Yorum

  • irem dedi ki:

    Merhabalar, podcast yayınlarınızı applicationdan dinlemek için ne yapmam gerekir? Yani programınızın adı nedir? Cinsomedya ya da bölümün adı maalesef çıkmıyor. Sevgiler

    • CinsoMedya dedi ki:

      Merhabalar, henüz bir podcast kanalımız yok malesef. Podcast yayınlarımızı sitemizdeki bağlantıdan indirebilir ya da gerçek zamanlı dinleyebilirsiniz. İlginiz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir