Rüzgar Erkoçlar Okyanus’ta boğulursa…

Aspurçe Gizem Kılıç

Bir oyuncu olduğunuzu düşünün, öyle süper medyatik falan değil, birkaç dizi, birkaç film de rol almış kadın bedeninde kadın rolleri oynayan bir oyuncusunuz. Günün birinde cinsiyet kimliğinizin ruhunuzun cinsiyetiyle alakası olmadığını bildiğiniz için prosedürler sonucu kılıfı ruha uyduruyorsunuz. Ait olduğunuz bedendesiniz artık. İyi kötü hayatınızı oturtmaya çalışıyorsunuz. Eski bedeninizi unutmaya, yenisine alışmaya…

Siz bunlarla uğraşadururken adamın biri üzerine hiçbir şekilde vazife olmayarak sizin bedensel değişim geçirdiğinizi binlerce twitter takipçisiyle paylaşıyor. Aileniz –haberleri olmayabilir gerçekten- yalanlamak durumunda kalıyor. Bir anda siz eski bedeninize sahipken belki hiç tanımayan tanısa da umursamayan medya insanları üzerinize çullanıyor. Sizin ve sevdiklerinizin kapısında bekliyor. Ağzınızdan çıkmayan kelimeleri sırf gündeme taşıdıkları bir insanın gerçek bedenini bulma yolundaki haklı çabasını hiçe sayıp sansasyon yaratmak için kullanıyorlar.

Doktorlar giriyor işin içine, e hani Hipokrat? Televizyonlar, gazeteler, internet siteleri doktorların, annenizin, ablanızın peşinde sürekli. Zor bela bir işe giriyorsunuz, üstelik patronunuz transfobik değil, işinizden memnunsunuz, idare ediyorsunuz işte! Ama o da ne dükkanın karşısında sanki ayıp bir şey yapıyormuşsunuzca fotoğraflarınızı çeken “gazeteciler” Siz “konuşmayacağım” dedikçe hayatı size dar edercesine peşinizde koşturan, siz “ben gündem olmak istemiyorum “dedikçe sündüren, sizin için hayati bir meseleyi bir kalemde kâra dönüştüren medya. Onlar hala cinsiyet kimliğini “hangisini seçsem bilemedim.” tadında aklı selim bir karar vermen gereken kariyer tercihi sanıyorlar çünkü! Nasıl güzel bir kadın olmaya devam etmeyi tercih etmezsiniz?

ruzgaar

Sizi eski bedeninizle sürekli yüz yüze bırakan medya. Milliyet ısrarla, aylarca eski isminizle haber yapmaya devam etmiş mesela. Çünkü yeni kimliğinizin çok da önemi yok onlar için. Bir kere çok güzel bir kadınsınız ya her şeyi bırakıp “erkek” olmayı nasıl seçersiniz? Ferrarisini satan bilge olmaya mı meylediyorsunuz? Aklınızı peynir ekmekle mi yediniz kuzum?

ruzgar

Nasıl bir damga vurmuşsunuz bu gündeme? Yüzünüzde çıkan tüylere isim verip her birini ayrı ayrı haber edecekler utanmasalar. Utanıyorlar mı ? Çok sanmıyorum.

Siz yine de hiç gerekmediği halde insan gibi çıkıp derdinizi anlatıyorsunuz bir gazeteye. Peşinizi bırakırlar sanıyorsunuz. Bırakmıyorlar. Siz para demeksiniz onların gözünde. Transseksüel bir insansınız. Ünlüsünüz. Siz onların “yaşam hakkına saygı” duyamayacakları gruptan bir bireysiniz. Bir adam sizin dünyevi en büyük sırrınızı kendi popülaritesini arttırmak adına çatır çatır sağa sola anlatabilir ve bundan hiç canı sıkılmaz. Fakat dayanırsınız, arkadaşlarınız iyidir, tutarlar sizi dünya üstünde, mücadeleye hazır biçimde. Ama ya yalnızsanız, gücünüz yoksa …

DÜNYAYA SIĞDIRMIYORLAR

okyanus

Sonra okuruz bir yerlerde. Bir Okyanus kendini asmış iki balkon demirine. http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=17011 Babası sığdıramamış çocuğunu dünyaya. Normal olmak bir boka yaramamış. Okyanus ünlü de değilmiş üstelik. Sadece , içinde doğduğu bedeni ruhuna giydirememiş. Rol yapmak istememiş. Kabul edilmemiş. Horlanmış, cezalandırılmış, öldürülmüş. http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=17013

Bir gün bütün bunlar, bu yaşadıklarınız işte yaşanmaz kılarsa bu koca dünyayı, dünyadan vazgeçmek size yaşatılandan daha kolay gelirse eğer. Sizin failiniz kim olacak?

Ben söyleyeyim :  Devlet , Ahlak, Toplum ve Sizi fıstık atılan maymunmuşsunuz gibi hissettiren , ne yapmaya çalıştığını kendisi bile bilmeyen ana akım medya. Eğer Rüzgar’dan güç alıp esmeye kalkacaksa biri bir gün Okyanus’ta, ümüğü sıkılır gibi olur yaşadıklarını gördüğünde. Boğazı düğümlenir. Sorar kendine hep. “Ya Rüzgar , Okyanus’ta boğulursa?”

Söyleyecek sözlerimiz var. Ana akım medya üzerine vazife olmayana değmemeli. Ana akım medya haberlerine gizlediği transfobi için tedavi edilmeli. Ana akım medya Rüzgar’ların, Okyanus’ların geleceğiyle oynamamalı. Kendisine başka çareler üretmeli. Bir ruhun var oluşu ile ilgili sorunları varsa ülkemizde pek çok dernek var yardım için. Çocuklarımızdan elini çekmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir