Şahan Gökbakar’ın kadın ve kilo fobisi

Şahan Gökbakar, cinsiyetçi maço Recep İvedik komedi serisinden para kazanmaya devam ederken, bilgisayar kurdu beyaz Türk ama yine cinsiyetçi başka bir karakter yaratarak bu sefer TTNET reklamlarından kadın düşmanlığı parası kazanmaya başladı. 

Gökbakar’ın yarattığı hem Recep hem de Aytek karakterleri, podyum mankenlerinden daha kilolu kadınlarla karşılaştıkları anda tiksintiyle fobi arası bir krize giriyor. Binbir sinkaflı küfür saydırıyor, en kibar anında “Ayy! Bu ne ya!?” diyor.

Gökbakar kilolu kadını oynayan oyunculara da alık ve bencil tiplemeler yükleyerek, gördükleri tiksinti muamelesini seyirci karşısında haklı çıkarmaya çalışıyor.

Üstelik Gökbakar filmlerini çocuklara da hitap eder şekilde çizgi filmleştiriyor. Oynadığı kilolu kadın düşmanı karakterleri seyreden erkek çocukların aldıkları bu gazla okullarındaki azıcık kilolu sınıf arkadaşları kızlarla dalga geçeceğini tahmin etmek zor değil. Halihazırda ezici bir güzellik baskısıyla baş etmek zorunda kalan genç kızların da hayatlarındaki depresyonu bir nebze daha artıracak olması da sürpriz olmayacak.

Elbette kendisine bu konuda bir eleştiri yöneltildiğinde “Ne var ki bakın ben de kiloluyum, kendimle de dalga geçiyorum” gibi kaçak bir savunma yapacak. Kadınlar üzerindeki güzellik baskısıyla erkekler üzerindeki güzellik baskısı aynı şiddette ve aynı sonuçlara sahipmiş gibi davranacak. Biz de “haklısın Şahan, doğru dedin evet aynı” diyeceğiz.

İşte böyle. Ne diyelim, gerçekten de kadınları aşağılayan espiriler para kazandırıyor!

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir