Sen Nasıl Seviyorsan Öyle Güzelsin Ey Zenan!

güzelsin

Okuyucumuz Hüner Aydın TV8’in çok tartışılan “Böyle Çok Daha Güzelsin” programını fişleyip bize yollamış. Buyrunuz onun elinden Böyle Çok Daha Güzelsin:


Bir baştan yaratım istenci söz konusuysa bireyin “beyanı esas”tır. Taşların en mihenk olanında böyle bir saygının varlığını her erk’in kendisine hatırlatmasının gerekli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Elbette ki “çağ” üzerine yergileri güzelleme yapıp onu suçlandırmayacağım. Çünkü çağın estetik algısını ince ince ve uzun uzun anlatmak, bu algının evrimsel süreçte geldiği korkunç noktada erkek cinsinin suçluluğunu azaltmaya yelteniyor gibi hissediyorum. Yani, bir suç paylaşımına ve hatta devrine davetiye: “bu çağda estetik algısı…” Bu çağın, zamanın getirilerinin ve götürülerinin insanı nasıl gaflete düşürdüğü su götürmez. Fakat erkeklerin “bu çağ” kalıbını bir kın, kılıf, aba haline getirmesi “ben yapmadım miki yaptı” demek gibi bir şey!

“Böyle Çok Daha Güzelsin” programındaki baştan yaratım istencinin, salt kadınlar tarafından doğrulmadığını beş, altı dakikalık bir seyirde dahi anlayabiliyoruz. Erkek kişiye, dişi kişiyi fiziksel görünüm itibariyle değiştirmesi için tam yetki verilmiş gibi bir hal gözlemleniyor. “Gibi bir hal” bile olmayabilir. Televizyonun bir süre sonra şiddete meyyalleneceğiniz ekranında tuhaf tuhaf surat ifadeleriyle olabildiğine aşağılayıcı, onur kırıcı laflar eden erkek “eş”ler mevcut. Bundan önce, bu kısmı eleştirmeye geçmeden önce çarkına çomak sokulası formata değinmek gerek. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleştirilen başvuru formunda bir açıklama mevcut:

“Hanımlar, şimdi tepeden tırnağa değişmenin tam zamanı…
Estetik müdahaleler, farklı bir saç modeli, yeni kıyafetler ve yepyeni bir tarz…
Sıra dışı program “Böyle Çok Daha Güzelsin” başlıyor!
Kararı eşleriniz veriyor, koçlarımız yardım ediyor, siz bayanlar mükemmel görünüme kavuşuyorsunuz…
“Değişime hazırım! ve eşime güveniyorum.” diyorsanız, haydi hanımlar bu program tam size göre…
Mükemmel değişime hazır olun.”

Hazırlayanların zannettiği ve pazarladığı kadar “sıra dışı” bir program olmadığı apaçık ortada. İşin içinde mükemmellik şaşaasıyla ideal ve tek tip bir profil oluşturma var, before-after var, kararı erkekler veriyor –sanki “bu gibi konularda erkek müdahalesinin sıfıra yakın olduğu bir toplumda yaşıyoruz da bir sıra dışılık yapalım istedik” der gibi!-.

Bildiğimiz şeyleri söyleyeceğim: Sen nasıl seviyorsan öyle güzelsin ey zenan! Bir başka kimsenin memnuniyetsizliği, beğenisizliği senin ilgilenmediğin bir konu olmalı. Hatta bir konu bile olmamalı. Seni kendinle kavgalı bir hale getirmeye çalışan bu onur kırıcılık, allanıp pullanıp bir şova dönüştürülürken çirkinliğin esas bu olduğunu bilesin. Esas “böyle çok daha güzel” olmayan “güveniyorum” dediğin o eş! Esas çirkin olan: sana gururunu, özsaygını yitirterek reyting peşine düşenlerdir. Çünkü bu formatlar ve kameralar senin öfkeni, üzgünlüğünü, gözyaşlarını istiyor. Evet, onlar çirkinler; sense hepsinden güzelsin.

Hüner Aydın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir