Siz hala tecavüzün şakasının yapılabileceğini savunanlardan mısınız?

Sen hiç tecavüze uğradın mı canısı vol2.

Tecavüzün şakası yapılmaz vol121232143253252354325!

rip

Gün geçmiyor ki tecavüzün yaygınlığı ve korkunçluğunun bir insanın hayatını nasıl etkilediğinin haberini okumadığımız. Daha yeni ortaya çıkarıldı. 8 yaşından itibaren yıllarca bütün köyünün, ailesinin gözü önünde tecavüze uğramıştı. Fakat ya biz yeterince iyi anlatamıyoruz, ya hakikaten bunun mizahının yapılabileceğini düşünen insanların özel eğitime alınması gerekiyor, şiddetin doğrudan uygulayıcısı olamayacak kadar fazla acı görmüş insanlarız  sanırım. Doğrusu artık bu kadar naif  “O şaka değil!” diyebilecek gücüm olacak mı,  bilemiyorum.

Mizah dediğimiz şey bir toplumun eğlence anlayışıdır. Komik bulduğunuz şey bir bireye tecavüz edilmesi olamaz yahu? Nasıl buna gülebilirsiniz? Sosyal medya ve anonimlik müessesi size içinizdeki o korkunç potansiyel tecavüzcüyü çıkarmanız için imkan tanıyor olabilir. Ama bu, sizin de sosyal medya aracılığıyla yaygınlaştırmaya devam ettiğiniz “yanlış espri anlayışı”nızı kabul edip buna izin vereceğimiz anlamına gelmiyor.

Haddinizi bileceksiniz. Bir cinsin on binlerce yıldır yaşadığı travmaları görmezden gelip bundan mizah üreterek tecavüzü meşru hale getirmenize müsaade etmeyeceğiz.

Defalarca sorduk, defalarca soracağız. Siz hiç tecavüze uğradınız mı? Tecavüzü kılık kıyafet mini etek diye haklı görürken kılık kıyafeti size göre namusu tam olan yüz binlerce kadının, size göre hiçbir falsosu olmayan onlarca erkek çocuğun , bir erkeğin cinsel ihtiyaçtan çok ötede güç gösterisinin kurbanı olduğunu biliyor musunuz?

Tecavüz kültürünü komik bula bula “şaka yapmış çocukcağız” diye diye artık tepki gösterip adalet aramayı bir kenara bırakın, irkilmediğinizi bile fark etmeniz lazım değil mi?

Boşa duyar kasmıyoruz. Toplumda yaşayan her bireyin sözcüklerin anlamının içinin boşaltılması veya onlara dikkat çekilmesi anlamında kullandığı kelimelerin bağlamını tartması gerekiyor. Öldürülen kadınların sayacının tutulduğu bir ülkede bir mizahtan geri durun bir zahmet.

Mizah dediğiniz şey, güldürmeli, sorunlardan uzaklaştırmalı. Siz tecavüze uğramanın sadece bir bedeni değil bir ruhu da nasıl alt üst ettiğini göremeyecek kadar sığ mısınız?

O alt üstlükten kendini çekip topluma, sosyal dünyaya adapte etmekte güçlük çekmiş insanların kafa boşalttıkları, iletişim kurdukları alanlara da tecavüzcü zihniyetlerin tecavüz etmesiyle ilgili problemimiz var. Ya ne konuşacağınız bileceksiniz ya da kadınlar size öğretecek.

Dünya sizlerin çiftliği değil. Burada beraber yaşıyoruz. Ve biz yaşam hakkımızı, güvenlik hakkımızı, sokaklarda gazete kağıdı ile kombinlenmeyecek  şekilde mini etek giyme hakkımızı, gece gezme hakkımızı, sarhoş olma hakkımızı, bir adamdan sıkılıp diğerini deneme hakkımızı, doğum kontrolünü, size soracak değiliz!  Sizin neye hakkınız varsa bizim de ona hakkımız var.

O şakalarınıza kimse gülmüyor. O şakalar şaka değil.
Ne giyeceğimizi, ne diyeceğimizi, kimi nasıl sevip sevmeyeceğimizi sizden öğrenecek değiliz.

Tecavüz şakası yapmak ifade özgürlüğü değildir. Bunu bu noktadan savunabilmeniz için tecavüz şakası yapabilme potansiyeline sahip olan bireylerin bu özgürlüğünün yasaklanmış olması gerek. Yani siz o özgürlüğe yasal olarak sahipsiniz. Etik olarak biz buna izin vermeyeceğiz. Tecavüz şakası yapıp buna gülen her bireyi eleştirmeye, kızmaya, toplumsal olarak linç etmeye, yaptığının yanlışlığını kabul edene kadar peşini bırakmamaya kararlıyız. Bu yazıda ve twitterda aşağıdaki fotoğraflarda ismi geçen arkadaşın kimliğinde iki yüzlü  ataerkil toplumlardaki potansiyel bütün şakacıları(!) ifşa ediyoruz. Yaptığınız mizah değil, yaptığınız şakalara bedenimizi alet etmek. Sadece devlet değil; siz, zihniyetiniz, hepiniz birden bizim bedenimizden elinizi, dilinizi çekeceksiniz! Siz 1 tane değilsiniz biliyoruz, siz de bilin. biz de birkaç tane duyar kasmış kadın değiliz. Sizin de ensenizdeyiz.

CF8TQgmUsAEMJZn 

CF8TRIsUMAAqreC

CF8TRuCUoAAcSrW

Bizler o kaldırımlarda tecavüz edilip öldürülmüş bütün kadınların, transların ortak acısını yaşayan bireyleriz. Ve maalesef potansiyel maktülleriz.

Olmayan mizahınızı yaymanıza tahammül etmeyeceğiz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir