Sokağa Özgürleşmeye!

8 Mart hepimize apayrı şeyler ifade eden güzel gün. Bugün erkek devletin, erkek yargının ve erkek toplumun baskısı altında yaşayan, yaşamak için direnen kadınlar olarak yasaklara rağmen yine sokaklarda olacağız.
Birbirimizin elinden tutup, birbirimizden güç alacağız. Geceleri, sokakları, meydanları, kitapları, dergileri, interneti, televizyonu sadece kendilerine ait zanneden “erk” ile mücadele etmeye devam edeceğiz. istersek aile kuracağız, istemezsek kurmayacağız. Aile olarak değil kadın olarak dünyadayız. Kadın olarak hesap soracağız!
Çilem olup yaşadığımız için sevinecek, Dora olup yattığımız toprağın altında kız kardeşlerimiz bizim için mücadele ederken erkek toplumdan hesap soracağız. Evli,çocuklu, bekar, çocuksuz, seks işçisi, başörtülü bütün kadınlar olarak tek bir üst kimlikte tek bir düşmanla mücadele edeceğiz.
Kadın olarak hayatımızı elimizden alma hakkı gören, şiddeti, tacizi, tecavüzü umursamayan erk’in karşısında dimdik duracağız.
Geceleri, gündüzleri kimseye bırakmayacağız. Bu dünyada eşit, özgür bireyler olarak istediğimiz gibi yaşayacağız.
Gratis, Watsons, Çiçekçiler, hediyelik eşya satıcıları, beyaz eşya sektörünün patronları bu güne özel indirimler yaparak erkek dünyasını güzelleştirmemiz için bizi teşvik ederken arkamızı dönüp süpürgelerimize binip kız kardeşlerimize sarılacağız.
Tacizi, tecavüzü, dayağı dillendirmekten usanmayacak, korkmayacağız.
Her 8 Martta aslında dünyanın yarısı olduğumuz hatırlayıp cinsiyetçiliğin karşısına çıkmak için mor bayrakları kuşanıp sokaklara ineceğiz.
Bizden korkuyorlar. Bir araya gelmemizi istemiyorlar. Ama biz hep bir arada olacağız. Acısı ortak olanın kaderi ayrılır mı?
Bu akşam 8 Mart Gece Yürüyüşü’nde Saat:19.00’da Taksim’de olacağız. Yılın geri kalan gecelerinde ise canımız nerede olmak isterse orada!
Sokağa Özgürleşmeye!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir