Takvim Rezaleti

Cinsomedya olarak daha önce çeşitli konu başlıklarında baş köşede ağırladığımız Takvim gazetesi, bu seferki manşetiyle kendini bambaşka bir seviyeye taşıdı. Şu rezalete bakar mısınız:

küçüktakvi

Hükümet ve medyasının etek takıntısından bazı örnekleri ve etekli olmakla alay etmenin anlamını Akp ve Şalvar Davası yazımızda derlemiştik. Peki yazıda geçen o günlerden bu yana neler oldu? Medyada ve siyasiler arasında “etekliler ehehe” beyanları gırla giderken, Silvan’da, Cizre’de devletin potansiyel tecavüz timleri duvarlara “Kızlar biz geldik” yazabiliyorlardı. 

Kadın düşmanlığı, savaşın bizzat kaynağındaki motivasyonlardan biri . İnsanlık tarihi, düşmanların kadınsılaştırıldığı ve/veya kadınlara ganimet ve fetih nesnesi gibi el konduğu örneklerle dolu. Takvim’in yaptığı bu paint terk manşet, diğer medya örnekleriyle birlikte devletin savaş politikalarının açık bir ilanından başka birşey değil. Erkek egemenliği tekrar üreten savaşa ve militarizme karşı çıkmadan, ırkçılıkla uğraşmadan cinsiyetçi medyayla mücadele hep eksik kalacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir