Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Millet, Tek Homofobi

Hükümet yanlısı / yandaş medya tabiri, artık bir grup medya kuruluşunu tanımlamak için yeterli değil. Kaynağı doğrudan hükümet sözcüleri olan bu grupların, aynı elden çıkma aynı içeriğe sahip haberleri, aynı tarihlerde ve aynı anda dolaşıma soktuklarını biliyoruz, görüyoruz.

20-25 Mayıs tarihleri arasında Star, Sabah, Yeni Şafak, Takvim, Akşam ve gazete olduğu iddiasında olan Yeni Akit dahil olmak üzere bir dizi yayın kuruluşu, HDP milletvekili adayı Barış Sulu’yu açıktan hedef göstererek, HDP’nin programında eşcinsel evlilik olduğunu, böyle bir partinin nasıl olur da “Türkiye partisi” olma iddiasında olduğunu yazdı-çizdi. 

Öncelikle bu haberlerin kaynağının Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan‘ın Ankara’da düzenlediği 20 Mayıs tarihli bir konuşma olduğunu belirtelim. Yalçın Akdoğan’ın HDP’yi hedef alan sözü tastamam “Eşçinsel evliliği savunarak mı Türkiye partisi olacaksın?”.

Bundan sonrası malum. Star gazetesindeki HDP eşcinsel evlilik vaat ediyor başlıklı köşesinde Fadime Özkan, HDP programından “LGBTİ’lerin eşit, özgür ve onurlu yaşam hakkı” bölümünden alıntılar yaparak HDP tabanının buna ne dediğini, hele de “evladının dağdan, sürgünden, hapisten kurtulup evine dönmesini bekleyen Kürtlerde” neye tekabül ettiğini sorguluyor. Kendi çıkarları için, Kürtlerin acılarını sömüren, onların siyasi iradelerini görmezden gelen bir yaklaşımın tipik örneği.

Aynı günlerde daha az incelikli bir diğer yazı Yeni Akit’te Ersoy Dede’den geliyor. Selahattin Demirtaş’a egemen ulus kibiri ile “Selocan” diye hitap eden Ersoy Dede, bu yazısında Barış Sulu’yu açıktan hedef gösteriyor.  Özkan gibi o da, Barış Sulu’nun adaylığına Kürt tabanın ne diyeceğini sorguluyor. Ucuz kurnazlık! Kürt özgürlük hareketinin aynı zamanda yaşamın her alanında bir özgürlük hareketi olduğunu, buna cinsel yönelimin, kadın eşitliğinin, ekolojinin vb. dahil olduğunu acaba Ersoy Dede gibilere anlatsak anlar mı? Yoksa amaç daha en başından beri başka mı?

Aynı gün Sabah gazetesi, bu yazıyı hemen web sitesine ekliyor (Velev ki İbneyiz pankartını sansürlemeyi unutmadan):

sabah hdp 1

Aynı şekilde Yeni Şafak da hemen HDP’nin vaadi eşcinsel evlilik haberini sitesine ekliyor:

yenişafak hdp

Başka bir “paslaşma” Star ve Sabah gazeteleri arasında, “HDP’nin eşcinsel adayından rezil propaganda” başlığıyla dönüyor. “Yüzde 10 barajını aşmak için Türkiye partisi görüntüsü vermeye çalışan HDP” cümlesiyle başlayan bu iki yazı, doğrudan Barış Sulu’yu hedef almış, Twitter üzerinden yazdıklarıyla böyle mi Türkiye partisi olunur sorusuyla devam etmekte. Eşcinselliği tuhaf, “yeni Türkiye” projelerine uygun bulmayan ekip, ilginçtir ki Barış Sulu’nun ibne kelimesini kullanmasını “eşcinsellere hakaret” olarak vermekten çekinmemiş. “Haber merkezi” adıyla yayınlanan bu iki yazı da birbirinin aynısı olduğundan ötürü, sadece web sitelerinin tasarımlarına göz gezdirmek için tıklayabilirsiniz: Sabah gazetesinin yazısı burada ve Star gazetesinin yazısı ise şurada

Burada biter mi hiç? Yeterince ayrımcılık yapmadıklarını düşünüyorlar olsa gerek, bir iki gün içinde eşcinsel evlilik haberlerine Turgut Öner’in Alevilik hakkındaki açıklamalarını da ekliyorlar. 

Sabah: “HDP’nin istediği aykırı Türkiye” 

sabah hdp 2

Akşam: HDP’nin isteği aykırı Türkiye (buraya şöyle bir kötü espri iyi gider: Akşam muhabiri, gündüzleri de Sabah gazetesinde çalışıyormuş)

akşam hdp

Star: “O partiden akıl almaz vaatler” 

star hdp 2

Takvim: HDP’nin vaadi eşcinsel evlilik

takvim hdp

Güncelleme: 26 Mayıs tarihli Yeni Akit, kendine yakışanı yaparken

yeniakit 26mayNeyi işaret ettiği belirsiz ve belli ki aslında sadece bir kesimin siyasal ve ekonomik çıkarlarından ibaret olan “Yeni Türkiye” projesi, açık ki LGBTİ bireyleri kapsamıyor. Oysa hep haykırdığımız gibi eşcinseller vardır (elbette bu ülkede de vardır), ve gerçek bir kapsayıcı projeyi, LGBTİ haklarını savunanlar sunuyor. Bunun dışındaki tek tekçiler, homofobide de tek ses!1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir