Yüzüne Kebap Fırlatılınca Kilo Verenler

Evet tamam itiraf ediyoruz, CinsoMedya olarak ödevimizi çok iyi yapamıyoruz. Haber atlıyoruz, yetişemiyoruz, sizden gelenleri zamanında yayınlayamıyoruz. Gerçi bir tüyo vermek gerekirse, siz doğrudan bize ifşa etmek istediğiniz içerikleri kendi yazınızla gönderdiğiniz zaman işimiz çok rahatlıyor. Şıp diye koyabiliyoruz. Cinsiyetçi medya içeriğini düzenli takip eden bir projeye girişmenin ve bunu canlı tutmanın kendi zahmetleri var.  Özürlerimizi dilemiş olarak hemen konuya girelim:

CNN Türk, “Yaşam” haberleri altında birbirine taban tabana zıt iki haberi bilgimize geçmiş.  Şuna bir bakın:

emily 3

Ne güzel. Büyük bedenli kadınların özgüvenlerini tazeleyecek güzel bir yazı değil mi? Gerçekten de öyle. Lakin Cnn Türk yazının içeriğine değil tıklanma istatistiklerine önem verdiği için, hemen arkasından aynı sayfada saçma sapan başka bir haber daha paylaşmış bizimle:

CNN-Kebap

Emily Case isimli genç kadın “yüzüne kebap fırlatılınca” bir aydınlanma anı yaşamış, kendine gelmiş, doğru yolu bulmuş.

İfadeler de şu şekilde:

Emily 2

Bak sen, demek sonsuza kadar değişti?

emily 3

Ruhunda yaralar açtı ama iyi de oldu. Bazen sarsılmak iyidir.

Cnn Türk iki dakika önce ne diyordun, şimdi ne diyorsun?

Absürd’ün doruklarında geziyoruz. Kadınların her gün her an kendilerine kısa devre yaptıracak, alabildiğine bunaltıcı ve birbiriyle çelişen mesajlardan sadece biri bu.  Şu yazıda bu saçmalıktan biraz bahsetmeye çalışmıştım.

Kadınlar her gün birbirinden farklı mesajlarla baş etmek zorunda. Birbirleriyle çelişen mesajlarla baş etmek zorunda.  “Yani rahat ol, çok kasma kendini” diye bir yerden bir mesaj alırken, aynı anda başka bir yerden, veya aynı mesajın adresinden, “o kadar da rahat olmak iyi değil, çok da salma. Bence yani, yine de sen bilirsin…” vs mesajlar alıyor.  Bu yüzden gezindiğimiz bir haber sitesinde aynı anda çevrelerindeki kadınlar için “aşık olunamayacak kadar şişman” nitelemeleri kullanan erkekler eleştirilirken iki tık sonra “Yüzüne kebap fırlatılınca 63 kilo veren” kadınların örnek alınası hikayeleriyle karşılaşabiliyoruz.  Üstelik bu bilmemne fırlatma hareketini bir fiziksel saldırı olarak değil, komik bir aydınlanma anı olarak okumaya yönlendirilmemiz konusuna hiç girmiyorum bile.   Büyük bedenli kadınlar, kadına şiddeti olumlayan aşağılama mizahına nasıl da kolayca malzeme yapılabiliyorlar değil mi? (bu arada kadınların beden ölçülerini aşağılama kulvarında Türkiye şampiyonumuz Şahan Gökbakar’ı tekrar analım. Bir de şöyle reklamlara da maruz kalmıştık hatırlarsanız.)

Böyleyken böyle.  Bizden herkese bol özgüvenli günler diyeyim.

Alper

@alperard

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir